2025. 01. 22. Szerda Vince, Artúr napja
Jelenleg a TV-ben:

Bayer show

Következik:

Napi aktuális 23:35

Az év legnagyobb tüntetése jöhet délután

,

2017. április 9., vasárnap 15:01, frissítve: hétfő 09:41

Már 40 ezren jelezték, hogy elmennek a Közép-európai Egyetem megmaradásáért tartott megmozdulásra, amely a Várkert Bazártól indul majd. Közben a Rajk László Szakkollégium 242 volt tagja is nyílt levélben állt ki a CEU mellett. Ezúttal cseh modellről beszél a CEU ügyében a KDNP képviselője. A Nyílt Társadalom Alapítvány közép-európai vezetője pedig az új civil törvény visszavonására szólított fel.

A szervező Oktatási szabadságot Facebook-csoport mindenkitől azt kéri, hogy az Erzsébet híd felől érkezzék a helyszínre. A demonstrálók a Várkert Bazártól a Kossuth térre vonulnak, és azt kérik Áder János államfőtől, hogy ne írja alá a jogszabályt, hanem küldje azt felülvizsgálatra az Alkotmánybíróságnak. A tiltakozók abban bíznak, hogy a taláros testület tagjai alkotmányellenesnek nyilvánítják a törvényt.

„Már több mint 40 ezren jelezték a részvételi szándékukat és az érdeklődésüket a mai tüntetéssel kapcsolatban. Ez azt jelenti, hogy ez lesz minden valószínűség szerint az idei év legnagyobb budapesti tüntetése, aminek nagyon nagyon örülünk, és szeretnénk egy egyértelmű üzenetet küldeni Áder János köztársasági elnök úrnak, hogy ne írja alá ezt a törvénymódosítást és ne legyen részese a CEU ellehetetlenítésének. A tüntetőktől és érdeklődőktől pedig azt kérjük, hogy jöjjön mindenki kék ruhában, hogyha teheti, a tüntetésre, hiszen ez a CEU színe. Valamint ha van kedvetek, hozzatok magatokkal magyar zászlót, illetve valamilyen saját transzparenst is. És lehetőleg ne a Lánchíd felől, ne a Lánchíd oldaláról, hanem az Erzsébet híd oldaláról érkezzetek” – fogalmazott Mayer Dániel, a tüntetés egyik szervezője a Hír Televíziónak.

Közben a Rajk László Szakkollégium 242 volt tagja is nyílt levélben állt ki a CEU mellett, arra kérik Áder János államfőt, hogy ne írja alá a törvényt.

Feje tetejére áll a közlekedés
Komoly forgalomkorlátozásokra kell számítani ma Budapesten. Részletek >>>

A Rajk László Szakkollégium a Corvinus diákszervezete és a legrégebben működő magyarországi szakkollégium. Alapító igazgatója Chikán Attila, az első Fidesz-kormány gazdasági minisztere, de egyetemistaként tagja volt Kósa Lajos és Hernádi Zsolt Mol-vezér is, valamint a magyar közgazdászelit számos tagja.

Ifjú Demokraták: Ez nem Putyin Oroszországa

Ne küldjön provokátorokat a rendőrség a délutáni CEU-tüntetésre – ezt követeli a DK és az Ifjú Demokraták Egyesülete. Az Ifjú Demokraták szerint az ellenállás nem tetszik a hatalomnak, hiszen – mint később kiderült – a keddi CEU melletti demonstráción civil ruhás rendőrök provokálták a tüntetésen, majd másnap az egyik szervezőt rendőrök keresték fel az otthonában. A résztvevőket arra kérik, ne üljenek fel a provokátoroknak, az esetleges incidenseket pedig rögzítsék.

„Az ifjú Demokraták Egyesülete ezért felszólítja a rendőrséget, hogy hagyjon fel az ilyen provokátorok alkalmazásával, illetőleg hogy ne küldjön verőembereket a tüntetésekre, hogy a tüntetőket jogosulatlanul kiszorítsák. Fel kéne már fogni, hogy ez nem Putyin Oroszországa, hanem Magyarország, és jó lenne, ha ezt belátná Orbán Viktor is, hogy itt az ilyen kommunista eszközök nem fognak működni, mert a nép nem hagyja” – közölte Körmendi István, a szervezet elnöke.

Cseh modell

Ezúttal cseh modellről beszél a CEU ügyében a KDNP képviselője. Hollik István szerint a magyar kormány – akárcsak Prága – államközi szerződéshez kívánja kötni a külföldi egyetemek működését.

„Akik ma a tüntetésen a tanszabadságot féltik, illetve a Soros-egyetem bezárása miatt aggódnak, ők megnyugodhatnak, hiszen a tanszabadság, a tanítás szabadsága, az Magyarország alaptörvényében rögzített alapjog, ezért ezt senki nem akarja korlátozni, illetve a Soros-egyetem esetében a kormány nyitottan és jó szándékkal áll a tárgyalások elé. Mi úgy gondoljuk, hogy ha az Amerikai Egyesült Államok, illetve a Soros-egyetem is abban érdekelt, hogy valóban meg tudjanak állapodni, akkor az a magyar kormányon nem fog múlni. Így tehát mindenki, aki azért aggódik és azért megy ma az utcára, mert attól fél, hogy a Soros-egyetem be fog zárni, az megnyugodhat, nem ez a szándék, mi nyitottak vagyunk és állunk a tárgyalások elé” – mondta Hollik István országgyűlési képviselő.

Vonják vissza!

Az új civil törvény visszavonására szólított fel a Nyílt Társadalom Alapítvány közép-európai vezetője. Nizák Péter a Hír TV-nek arról beszélt, hogy a javaslat káros, és elfogadásának a legrászorultabbak láthatják kárát. A Soros-alapítvány vezetője szerint ráadásul nemcsak a Fidesz–KDNP célkeresztjébe került kormánybíráló szervezeteket sújthatja a jogszabály, hanem például a segélyszervezeteket is. Ráadásul hatása lehet a határon túli magyarokra is, ha a szomszédos országok kedvet kapnak a parlament előtt levő magyar szabályozás átvételére. A nyílt társadalom alapítvány szerint nyilvánvaló, hogy a javaslat a kritikus hangokat próbálja elhallgattatni, és a civilek lejáratásán kívül másra nem alkalmas.

Az okok

Megkapta az első csapást a Soros-birodalom az Orbán-kormánytól. A Fidesz és a KDNP egy nap alatt keresztülvitte a parlamenten azt a törvénymódosítást, amely a Közép-európai Egyetem bezárásához vezethet. A jobbikosok és a Gyurcsány-párt képviselői nem vettek részt a szavazásban, a többi ellenzéki politikus nemmel voksolt. Bővebben>>>

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!