A túljelentkezés a kollégiumokba az albérletárakat is felverte
2016. szeptember 4., vasárnap 12:58
Bianka Győr-Moson-Sopron megyéből érkezett a szegedi egyetemre. Ketten bérelnek egy 1,5 szobás panellakást. Ő lakik a kisebb szobában. A bérleti díj 25 ezer forint, a rezsi további 15-20 ezer.
„Először furcsa volt. Meg kellett szokni, hogy többen mászkálnak a lépcsőházban meg magában a lakásban is. Hirtelen kellett alkalmazkodni, de szerintem egy jó közegben ez nem annyira észrevehető. Egész normális, és jól érezzük itt magunkat” – mondta Lobicz Bianka.
A magyar diákok jellemzően a 2-3 szobás lakásokat keresik. A garzonokat inkább a gazdagabb külföldi diákok veszik ki.
„Az a baj, hogy a kínálat és a kereslet ritkán találkozik. A kínálat általában magasabb, 60-70 ezer forint körül van, az egyetemistáknak viszont per főre körülbelül 40 ezer forintja van csak. Inkább összeköltöznek, a két különszobás, három különszobás lakásokat keresik, oda könnyebben beköltöznek és könnyebben is kijönnek egy hónapban” – mondta Bozsó Bence, a LIMIT Ingatlaniroda ügyvezetője.
A tudományegyetem egyik kollégiumába közel négyszeres volt a túljelentkezés. Az államilag támogatott helyért 9300, az önköltségesért 10 400 forintot kell fizetniük a hallgatóknak.
„Részben a külföldi hallgatók kötelező elhelyezése, részben az emelkedő albérlet árak vezettek oda, hogy egyre keresettebbek a kollégiumok. És hát szeretnénk, hogyha nem történne meg az, hogy mondjuk az alsó középosztályból tartozó szülők egyébként tehetséges gyerekei kiszoruljanak a felsőoktatási kollégiumokból és így kiszoruljanak a felsőoktatásból is, mert nem tudnák finanszírozni a tanulmányaikat és a magas albérleti díjakat. Úgyhogy valóban bővíteni kellene a kollégiumi férőhelyeket” – fejtette ki Kovács Attila, a Szegedi Tudományegyetem Móra Ferenc Szakkollégiumának igazgatója.
Szegeden 3800 kollégiumi férőhely van, 90 százalékuk államilag támogatott. A jelentkezők száma azt mutatja, hogy további 400-500 helyre lenne szükség.