2024. 03. 19. Kedd József, Bánk napja
Jelenleg a TV-ben:

Napindító

Következik:

Napindító 07:30

A modernebb eszközök és a betegcentrikusság motiválja a külföldre vágyó hallgatókat

Hír TV

2018. január 19., péntek 21:10, frissítve: péntek 22:24

Az orvostanhallgatók 40%-a az egyetem utána elmenne Magyarországról, ez derül ki egy orvosi szaklapban publikált kutatásból. Igaz, egyharmaduk legkésőbb pár év múlva visszajönne. A külföldre vágyó hallgatókat leginkább az motiválja, hogy nyugaton modernebb eszközökkel, jobban felszerelt kórházban a betegek gyógyítására tudnak koncentrálni.

Gimnazisták előtt varrtak össze disznólábat a pécsi orvosi egyetem hallgatói az Educatio kiállításon. Sokan jelentkeznek orvosnak, de az egyik szaklapban megjelent tanulmány szerint hiába, a hallgatóik 40%-a később külföldön vagy külföldön is szeretne dolgozni. És nem is csak a jobb fizetés hajtja őket. Egy, a kardiológusi szakma iránt érdeklődő a Hír TV-nek azt mondta: ő mindenképp kimegy külföldre, de abban is biztos, hogy pár év múlva hazajön.

„Rengeteg olyan fejlesztés van a világban, ami nagyon előremutató, azonban Magyarországon még ezek nem elérhetőek, és szeretnénk ezeket beintegrálni, mert hiszünk benne, hogy ezek az új fejlesztések hatékonyabbá tudnák tenni az egészségügyet” – így Vilmányi Gábor orvostanhallgató.

A Semmelweis Egyetem munkatársai által készített tanulmány szerint a külföldre vágyakozóknak csak a fele tesz konkrét lépéseket is érte. Az egyetem egyik hallgatója azt mondta: neki eddig jó tapasztalatai voltak budapesti kórházakban, és ha később is ilyen feltételek között dolgozhatna, akkor legfeljebb csak 1-2 évre menne el külföldre dolgozni.

„Szerintem gyakorlaton egyszer kipróbálom, hogy tetszik-e nekem. Szerintem fiatalon megéri így kicsit az egyetemi évek alatt is szétnézni” – ezt már Gályász Szonja orvostanhallgató mondta.

Az egyik fővárosi kórház belgyógyászatán dolgozó rezidens rosszabbnak látja a helyzetet, véleményét levélben írta meg, mert attól fél, hogy baja eshet.

„Azok között a körülmények között, amik között dolgozni kényszerülünk, már nem tudunk úgy gyógyítani, ahogy azt a szakma szabálya megköveteli. Nincs eszköz, nincs kapacitás, nincs segítség. Az orvosok és a nővérek továbbra is megtesznek minden tőlük telhetőt, hogy jól el legyenek látva a betegek, de már nagyon kevesen vagyunk, és egyszerűen nem bírjuk. Elfáradtunk az évek során, kiutat pedig senki nem mutat nekünk. Ráment a magánéletünk, a családunk élete és lassan az egészségünk is” – áll a Hír TV-nek megküldött levélben.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!