A kormánnyal közösködik az MSZP
Még 2014-ben, többéves felújítás után adták át a hatvani Grassalkovich-kastélyt, amelyet nemcsak korszerűsítettek, hanem vadászmúzeumot is kialakítottak benne. A többségében uniós pénzből létrejött beruházás összköltsége meghaladta a hárommilliárd forintot.
Egy törvénymódosítás szerint most az állam ingyenesen átadná az épületet és a benne működő múzeumot az Országos Magyar Vadászkamarának. Az érdekképviselet az országos programjaihoz használná az épületet.
„Az egyik program régóta szerepel a kamarának a kiemelt programjai között, ez pedig az ifjúság természetszeretetre történő nevelése. A múzeum lenne ennek az országos központja, a megyei szervezeteink rendkívül sok ilyen jellegű programot hajtanak végre országszerte évek óta, ennek a koordinálása, segítése mindenképpen kíván egy központi irányítást, ez a múzeum kiválóan alkalmas erre” – vélekedett Jámbor László, az Országos Magyar Vadászkamara elnöke.
Az átadásról szóló törvénytervezetet nemcsak a kormánypárti, hanem szocialista képviselők is aláírták. A Demokratikus Koalíció magyarázatot követel az MSZP-től az ügyben.
„A jegyzői között nemcsak Lázár János és Semjén Zsolt szerepel, hanem több szocialista politikus, Hiller István, Hiszékeny Dezső is. A Fidesz vadászni járó elitek tehát az MSZP segítésével jut majd ingyenkastélyhoz. Hogyan illeszkedik ez abba a politikába, hogy fizessenek a gazdagok? Ennek első lépése, hogy ingyenkastélyt kapnak az urizáló fideszes milliárdosok, és egyáltalán hogyan illeszkedik ez bármilyen ellenzéki politikába? Az MSZP magyarázattal tartozik a baloldaliaknak és saját szavazóinak, miért segít a Fidesznek a kastélymutyiban” – reagált a párt szóvivője, Gréczy Zsolt.
Az MSZP elnöke visszautasította a vádakat. Molnár Gyula szerint nem a vadászat, hanem a közgyűjtemények és múzeumok ügyében van egyetértés.
„Van az a klasszikus rendőrvicc, amit nem fogok végigmondani, hogy kívülről úgy látszik a dolog… Ha egyfajta média megpróbálja értelmezni, akkor itt mintha mutyiügyben lenne együttműködés. Mi, amikor elolvastuk miniszterelnök-jelölt úrral idefele jövet, mi úgy olvastuk, hogy egy múzeum és egy közszolgálat ügyében van egyfajta korrekt együttműködés. Ha úgy látjuk, hogy rossz fele megy ez a dolog, akkor elsők között leszünk, akik visszavonjuk az aláírásunkat. Most az gondolom, hogy a parlament normális működésében illeszkedően van egy vállalható ügy, ha ez nem így van, akkor erre vissza fogunk térni, és egyértelmű és világos választ fogunk adni” – közölte a pártvezető.
Az átadást lehetővé tevő törvénymódosításról bizottsági szinten hétfőn dönthetnek a parlamentben. A zárószavazásnál viszont kétharmadra van szükség, vagyis a jogszabályt az MSZP nélkül egyáltalán nem biztos, hogy el tudná fogadni a kormánypárti többség.