63 milliárdot tenne zsebre a kormány?
2016. június 12., vasárnap 14:00, frissítve: vasárnap 17:23
A kormány tervei alapján a nagykorú gyereknek kötelessége lenne eltartani azt a szülőjét, aki erre önhibáján kívül nem képes. Eszerint a szülő, de maga az idősek otthona is beperelheti a gyereket, hogy egészítse ki a térítés hiányzó összegét.
Az igazgató szerint egy gondozott átlagosan 184 ezer forintba kerül havonta. Ebből majdnem 80 ezer forintot a gondozott fizet a nyugdíjából. A maradékot az állam, illetve körülbelül 10 százalékot a fenntartó, fővárosi önkormányzat fizet. De még így is előfordul, hogy ez nem elég, ekkor lépnek be a hozzátartozók. „A 10 százalékának a jövedelme havonta nem éri el az ötvenezer forintot, és egy újabb 20 százaléknak a jövedelme nem éri el a 80 ezer forintot. Ez már most mutatja, hogy több mint 120 ember van, aki a jövedelméből most nem tudja fizetni a térítési díjat, tehát szüksége van arra, hogy hogy a hozzátartozója kiegészítse lehetőség szerint az ő térítési díját” – mondta Skultéti József, a Fővárosi Önkormányzat Idősek Otthonának igazgatója.
A szociológus szerint kérdéses, hogyan vasalnák be a térítési díjat azoktól a gyerekektől, akik munkanélküliek, és ők maguk is támogatásra szorulnának. „Azok az idős emberek, akik ma Magyarországon élnek, túlnyomó többségükben sok évtizedig fizettek olyan nyugdíjjárulékot, ami jogosítja őket arra, hogy tisztességes nyugellátásban részesüljenek. Akik pedig valamilyen okból nem tudtak ilyent fizetni, azok eddig – legalábbis az elmúlt évtizedekben – meggyőződhettek arról, hogy a társadalmi szolidaritásnak a része, hogy a közösség segít nekik abban, hogy megfelelő időskori életminőséget és legalább valami minimális biztonságot tudjanak garantálni” – fogalmazott Herczog Mária szociológus.
Az állam folyamatosan kivonul az idősek ellátásából, hiszen a krónikus ellátást az egészségügyből a szociális ágazatba vinnék át. Ezzel 63 milliárdot spórolnának meg. A szocialista Korózs Lajos szerint ezt a pénzt zsebre akarja tenni a kormány. „Már az állam által fenntartott intézményekbe is inkább az üzletet fogják látni és nem a szolgálatot. Tehát, hogyha ő abban lesz érdekelt, hogy minél több pénzt kisajtoljon az ellátottból vagy az ellátott hozzátartozójából, nyugodjanak meg, akkor ki fogják belőlük préselni” – jelentette ki az MSZP-s országgyűlési képviselő.
Magyarországon 852 idősotthonban csaknem 88 ezer ember él, és ezrek vannak a várólistán: csak Budapesten háromezren várnak elhelyezésre.