2024. 04. 19. Péntek Emma napja
Jelenleg a TV-ben:

Láncreakció

Következik:

Vezércikk 14:00

20 milliárdból, orosz céggel újíttat fel a honvédség helikoptereket

Hír TV

2017. december 28., csütörtök 17:02, frissítve: csütörtök 17:42

A tárca szerint modernebb járművekre az orosz embargó miatt nem volt esély. A szakértő szerint lett volna jobb megoldás. A honvédség fejlesztése tovább folytatódik: a kormány 2019 és 2026 között 20 milliárd forintért vásárol páncéltörő rakétákat.

Frissen festett szállító helikoptereket avatott a honvédelmi miniszter júliusban. A négy Mi–17-es nagyjavítását Szibériában végezték. A forgószárnyasokat 30 éve gyártották a Szovjetunióban, a felújításukra kiírt pályázatot a jogutód orosz cég, a Vertoljoti Rossziji nyerte el. A technológia az 1980-as évek színvonalán maradt, rakétaelhárító berendezést nem kaptak, amit a miniszter az Oroszországgal szemben elrendelt gazdasági büntetőintézkedésekkel magyarázott.

„A gyártó céget, illetve a gyártó cég országát, Oroszországra gondolok itt, ugye bizonyos szankciók és embargók sújtják. Ezért olyan eszközöket nem tudtunk beszereltetni ezekbe a gépekbe, amelyek, nevezzük az ön által modernizációnak, képességbővítési folyamatnak, mivel ezek embargós termékek” – fogalmazott júliusban Simicskó István honvédelmi miniszter.

„A szankciók nem befolyásolják a felújítást, a helikopterek felújítása nem jár modernizációval, és fegyverzetről nincsen szó, tehát a szankciók nem érintik” – ezt már Vargha Tamás, a miniszter helyettese nyilatkozta egy újabb helikopterfelújításról. A Mi–24-es harci gépeken már dolgoznak az oroszok, az első négy forgószárnyas novemberben hagyta el Magyarországot. A milliárdos megbízás 12 helikopter felújításáról szól – 20 milliárd forintért. Az államtitkár kitérő választ adott arra, hogy nem lett volna kifizetődőbb korszerűbb gépeket venni.

„Mint ahogy említettem, az a mottónk, hogy megőrizve fejleszteni, tehát szeretnénk megőrizni azt, ami még felújítható és rendszerben tartható, ennek jegyében történt a Mi–17-esek felújítása is és az Mi–24-es felújítása is” – tette hozzá Vargha Tamás.

A Mi–24-es századot szintén a Vertoljoti Rossziji újítja fel. A közbeszerzési pályázatot az orosz cégre szabták – mondja a Magyar Nemzet szakújságírója.

Zord Gábor László szerint lett volna lehetőség a helikopterek fejlesztésére, ha meglett volna a szándék a magyar kormányban.

„Gyakorlatilag úgy megszigorították ezt a szabályt, hogy gyakorlatilag csak ez a jelenleg legnagyobb orosz cég tudott megfelelni. Két úton lehetséges, vagy nyugati technikának a beszerzésével, vagy a meglevő orosz platformok, megbízható helikopterek modernizációjával. A magyar kormánynak az útja és az EU-szankciók találkozásából sajnos egy kompromisszumos megoldás született, ami a honvédségnek, pont, aminek a céljait kéne szolgálnia, nem szolgálja legjobban az érdekeit” – nyilatkozta a Magyar Nemzet szakújságírója.

Hozzátette, hogy 20 milliárd forintból hat új vagy hat használt, amerikai Black Hawkot lehetett volna venni. Az LMP-s Demeter Márta egyébként korábban megkérdezte a honvédelmi minisztertől, hogy a Mi–24-es helikopterek felújítására hány cég pályázott, és melyek voltak azok, de Simicskó Istvántól nem kapott választ.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!